Neznámá osoba ležící u rozvodny

A1

Při obchůzce objektu, kde se nikdo již nemá vyskytovat, jste nalezl/a neznámou osobu ležící bez známek vědomí u rozvodny elektrické energie, která jiskří. Zhodnoťte situaci, a popište svou činnost. Důležité prvky Vaší činnosti názorně předveďte a použijte vhodné prostředky. Popište a ukažte způsob ověření životních funkcí a postup obnovení základních životních funkcí při úrazu elektrickým proudem. Přivolejte telefonem zdravotnickou záchrannou službu a uvědomte další příslušné osoby.



ŘEŠENÍ SITUACE


Došlo k neoprávněnému vniknutí do objektu a pravděpodobně k neoprávněné manipulaci s elektrickým zařízením (rozvodnou).

Musím zajistit vypnutí elektrické energie a poskytnout první pomoc postiženému.

Vzhledem k možnému riziku výskytu dalších osob, musím být obezřetný při dalším postupu a předpokládat i možnost napadení dalšími osobami.

Informuji nadřízeného (kolegu) o zjištěných skutečnostech. Jeho prostřednictvím přivolám ZZS a Policii ČR.

Zajistím vypnutí elektrické proudu pokynem kolegovi nebo vypnutím hlavního vypínače. Pokud toto nebude možné, vyprostím postiženého z dosahu rozvodny, aby nebyl ohrožen elektrickým proudem, který se může z důvodu poruchy ústředny dostávat do země.

Při přibližování k postiženému mohu být i já ohrožen elektrickým proudem, proto se pohybuji tak, abych polohou svých končetin neumožnil průchod elektrického proudu mým tělem na základě rozdílového potenciálu napětí v zemi (tzv. krokové napětí). Chodidla držím těsně u sebe a malými krůčky (cca 10 cm) se dostanu k postiženému. Nevodivým předmětem postiženého přesunu do bezpečného prostoru (např. smyčkou z opasku nebo čímkoliv, čím nedojde ke kontaktu mezi mnou a postiženým).

Provedu život zachraňující úkony:

• zástava masivního krvácení – kombinace zvednutí rány nad úroveň srdce a tlaku na poraněnou tepnu přímo v ráně nebo v příslušném tlakovém bodě. Podle situace volím stisknutí poraněné tepny, stisknutí tlakového bodu nebo přiložení tlakového obvazu či škrtidla Tourniquet,

• kontrola vědomí – oslovením, zatřesením, bolestivým podnětem. Pokud postižení nekomunikuje, zkontroluji dechovou a srdeční aktivitu,

• dechová aktivita – zkontroluji ústní dutinu, popř. odstraním cizí tělesa, zakloněním hlavy uvolním dýchací cesty. Pohledem nebo poslechem zjistím, zda postižený dýchá. Pokud postižený nedýchá, zahájím kardiopulmonální resuscitaci (KPR),

• srdeční aktivita – ověřím nahmatáním tepu na krku na krkavici nebo na zápěstí ruky na radiální tepně. Pokud je však postižený v bezvědomí a nedýchá, nezdržuji se hledáním tepu, ale rovnou zahájím KPR! Pokud je v dosahu Automatizovaný externí defibrilátor (AED) použiji jej KPR provádím stlačováním středu hrudníku do hloubky minimálně 5-6 cm frekvencí 100-120 kompresí za minutu. Srdce masíruji s propnutýma rukama přeloženými zápěstími přes sebe (s propletenými prsty) kývavým pohybem celého těla.

KPR provádím dokud:

• postižený se nezačne probouzet a normálně dýchat,

V rámci první pomoci provedu protišoková opatření (5T):

• Teplo – zajistím postiženému teplotní komfort (termoizolační folie).

• Tekutiny – navlhčím rty kvůli tlumení pocitu žízně, nikdy nedávám pít.

• Ticho – zajistím kolem postiženého klid a uklidňuji ho do příjezdu zdravotníků.

• Tišení bolesti – znehybním zraněná místa, ošetřím poranění.

• Transport – zajistím odborný transport ZZS.

Zdůrazním, že se jedná o postiženého v rozvinutém šoku.

Účinek elektrického proudu na lidský organismus ovlivňuje řada faktorů. Závisí na druhu proudu (střídavý nebo stejnosměrný), jeho intenzitě, napětí i frekvenci, impedanci lidského těla, dráze proudu, době průchodu proudu a na fyziologickém a psychickém stavu organismu. Oba druhy proudu způsobují rozklad krve a buněčných membrán, svalové křeče. Střídavý proud nadto nese rizika fibrilace srdce. Míra poškození organismu je přímo úměrná velikosti protékaného proudu. Při velikosti proudu 15 mA má již člověk problém se vyprostit ze sevření svalstva, nad 80 mA zpravidla dochází k trvalé zástavě srdce.

Přivolání ZZS: „Dobrý den, jmenuji se ……… a jsem strážný na objektu …….., který se nachází na adrese ………… Zjistil jsem přítomnost neznámé osoby v bezvědomí, pravděpodobně zasaženou elektrickým proudem. Žádám o výjezd zdravotníků a sdělení, jak mám dále postupovat.“

O této mimořádné události provedu záznam do služební knihy. Záznam bude obsahovat popis ve smyslu sedmi kriminalistických otázek (Co? Kdy? Kde? Kdo? Jak? Čím? Proč?). Dále uvedu přijatá opatření a s jakým závěrem, popř. s kým v součinnosti jsem tuto mimořádnou událost vyřešil a koho jsem informoval.

Visits: 5

Posted by administrator

Comments on 'Neznámá osoba ležící u rozvodny' (0)

Napsat komentář